Čo znamená FSC® certifikácia?
"Keď ste boli na nákupoch, všimli ste si niekedy štítok s písmenami…"

Keď ste boli na nákupoch, všimli ste si niekedy štítok s písmenami FSC na drevených doskách, nábytku alebo na vašom obľúbenom kartóne pomarančového džúsu? Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo to vlastne znamená?


Ak nie, tak je ten pravý čas dozvedieť sa o absolútnej najlepšej ekologickej certifikácii – nielen pre drevo, ale aj pre papier a iné lesné výrobky (ako je aj guma).

Čo teda znamená označenie FSC?


FSC je skratka pre Forest Stewardship Council®, čo je nezávislá, mimovládna, nezisková organizácia, ktorá bola založená na podporu zodpovedného obhospodarovania svetových lesov. Systém FSC poskytuje záruku, že výrobky ako drevo a papier boli vyťažené sociálne a environmentálne zodpovedným spôsobom. FSC je najvyšším štandardom pre výrobky z dreva a papiera z etických zdrojov.


Podporujú ich medzinárodné environmentálne a sociálne mimovládne organizácie (wwf, Greenpeace Canada a CPAWS), ako aj mnohé z najväčších a najprogresívnejších značiek na svete (IKEA, L’Oréal Paris, Sézane atď.). Takže v podstate sú to skutočné riešenie, pokiaľ ide o udržateľné lesníctvo.


Stručne povedané, poslaním FSC je starať sa o lesy sveta, ako aj o všetky živé bytosti, ktoré nazývajú tieto lesy domovom. Zabezpečujú, aby sa tieto lesy obhospodarovali udržateľným spôsobom, takže ich bude stále veľa pre budúce generácie ľudí a voľne žijúcich živočíchov.


V roku 2018 bolo na celom svete približne 200,9 milióna hektárov lesov s certifikátom FSC a len za dva roky sa im podarilo k tomuto číslu pridať 21 miliónov hektárov. Vo výročnej správe FSC za rok 2020 odhadli, že na celom svete dosiahli 221 miliónov hektárov lesov s certifikátom FSC.


To všetko dosahujú transparentným, dôveryhodným a demokratickým spôsobom, ruka v ruke s 1 162 členmi v 89 krajinách sveta.
Ak teda najbližšie pôjdete na nákup za drevenými a papierovými výrobkami a objavíte pečať FSC, máte zaručené, že materiál použitý pri jeho výrobe pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesov a môžete mu dôverovať.
Takúto pečať nájdete aj na našom LogiQ kartóne.


FSC Certified Wood: What It Is and Why It Matters – The Eco Hub
https://fsc.org/en/facts-figures
https://youtu.be/mzsN5YASnIY